Club 5 *
0
0,00 €
Losd fsdf sd
Sinu ostukorvis ei ole tooteid

Saa unetusest võitu!

Kas vähkred öösiti tihti voodis ning võitled unetusega? See on küll väga tavaline, kuid kindlasti mitte kuigi meeldiv ning see võib oluliselt langetada sinu elukvaliteeti...

Kas vähkred öösiti tihti voodis ning võitled unetusega? See on küll väga tavaline, kuid kindlasti mitte kuigi meeldiv ning see võib oluliselt langetada sinu elukvaliteeti.

Kui tahaksid üle kõige hästi magada ning jätta unetute öödega hüvasti, peaksid unetusele sõja kuulutama!

Samm nr 1: mine arsti juurde

Unetus on tihti esimene märk halvenevast tervisest. Kuid et unetus käib tihti kaasas stressiga, veeretatakse see liiga kiire elutempo süüks ning me unustame, et see võib olla põhjustatud mõnest tõsisest haigusest.

Kas selle taga on mõni tõsine haigus? Ära riskeeri!

Unetus võib olla paljude terviseprobleemide sümptomiks, mistõttu võib ka rutiinne perearsti külastus anda seletuse su unetutele öödele. Sa mitte ainult ei maga paremini, vaid saad ka selle eelise, et kui sul on tõesti tervisega probleeme, on suur võimalus, et avastad haiguse õigel ajal ning väldid tõsiseid tagajärgi.

Samm nr 2: muuda söömisharjumusi

Hea une suurim vaenlane on kofeiin, seega ürita seda vähemalt pärastlõunasel ajal vältida. Sellest ei juhtu midagi, kui jood tassi kohvi hommikul või enne lõunat, kuid loobu sellest pärast lõunat. Samuti ole ettevaatlik teiste jookidega, sest ka need võivad sisaldada kofeiini – öise vähkremise põhjuseks võib olla klaas koolat.

Une parandamiseks korrasta söögiaegu

Söö õhtusööki vähemalt neli tundi enne magamaminekut.

  • Kui oled enne voodisseminekut näljane, võid süüa väikese snäki, sest tühja kõhuga on raske uinuda – kuid ära oma seedimist üle koorma, sest vastasel juhul võid unega hüvasti jätta.

Veel üks vihje:

Ära joo enne magamaminekut palju vedelikke, sest vastasel juhul ärkad öösel kindlasti üles, et tualetti minna. See häirib und ning võib juhtuda, et sa ei saa enam hästi uinuda.

Samm nr 3: loo sobiv magamiskeskkond

Kas sööd, loed, vaatad televiisorit ja mõnikord isegi töötad voodis? See kõik mõjub unele halvasti – voodi (või veel parem – terve magamistuba) on mõeldud ainult magamiseks! See muidugi ei tähenda, et peaksid loobuma seksist, kuid teisi asju tee mujal!

Magamistuba peaks olema jahe ja hästi õhutatud

Värske õhk aitab magada. Kui sind ei häiri müra või teised välised tegurid, on soovitatav magada lahtise aknaga, sest siis vahetub õhk pidevalt.

Sul on magamistoas on kindlasti vähemalt üks kell, kas pole nii?

Vähemalt on seal äratuskell, mis sind hommikul meeldivatest unenägudest äratab. Selles pole midagi halba, kuid parem on asetada kell nii, et sa seda oma voodist ei näe. Kui sa ei saa öösel magama jääda, tekitab see sinus aina rohkem stressi, ning sul on veelgi raskem magama jääda, kui pidevalt kella vaatad.

Ikka ei suuda uinuda?

Sellisel juhul pead magamistoast lahkuma ning tegema midagi teises toas, kuni uniseks jääd. Siis tuleb uuesti voodisse minna ja proovida magama jääda. Ainult nii tekivad õiged seosed voodi ja magamistoaga.

Samm nr 4: tee regulaarselt trenni – kuid mitte enne magamaminekut

Regulaarne füüsiline tegevus aitab kindlasti paremini magada, kuid mitte siis, kui teed seda kohe enne magamaminekut. Kõige parem on trenni teha enne õhtusööki, ehk vähemalt viis tundi enne magamaminekut.

Sellise graafiku juures rahuneb keha voodisse mineku ajaks meeldivalt maha ning füüsilisest aktiivsusest tulenev väsimus uinutab su suuremate probleemideta.

Samm nr 5: harjuta sisse magamaminekueelne rituaal

Kui oled voodissemineku ajaks lõõgastunud ja rahulik, on uinumine kindlasti palju lihtsam. Seetõttu on hea mõte harjutada sisse magamaminekueelne rituaal.

Tund või kaks enne voodisseminekut käi  meeldivas soojas vannis, mis peletab stressi ning pühendu pooleks tunniks iseendale.

  • Kas sulle meeldib mediteerida? Suurepärane! Kas tegeled joogaga? Ka see on hea moodus lõõgastumiseks.
  • Kas sulle meeldivad raamatud? Loe paar peatükki oma lemmikraamatust.

Tee seda, mis sind lõõgastab ja maha rahustab, sest see muudab une kindlasti paremaks.

Samm nr 6: väldi pärastlõunaseid uinakuid

Kas sind kimbutab öösel unetus, mistõttu oled pärastlõunasel ajal rampväsinud ja teed tihti diivanil väikse uinaku? On selge, et mõni tund pärast sellist uinakut ei suuda sa uuesti magama jääda, eks ole?

Ükskõik kui väsinud sa pärastlõunasel ajal ka ei oleks, peaksid uinaku tegemist vältima – selle asemel mine loodusesse jalutama. Värske õhk muudab enesetunde paremaks ning annab uut energiat, kuid öösel on uni kindlasti palju parem.

Samm nr 7: ületa takistused

Kas sinu und häirivad välised takistused – näiteks norskav kaaslane? Sulle tuleks kasuks, kui vähemalt paar päeva väliseid stiimuleid väldid ning üritad kaotatud und tasa teha.

Mugav voodi on hea une esmane tingimus

Kuid mõnikord on rahu mugavusest olulisem. Proovi mõned ööd magada diivanil või elutoa põrandal – võid üllatuda, kui hea uni sul nii harjumatutes tingimustes tuleb.

Samm nr 8: väldi ravimeid

Kui unetus on kestnud pikka aega ja sa lihtsalt ei suuda öösel korralikult magada, mis muudab sind niiviisi kurnatuks, oled ilmselt kaalunud unerohtude võtmist. Kuid isegi siis, kui saad tänu nendele kohe paremini magada, ajavad need pikemas perspektiivis unerütmi rohkem sassi ning süvendavad unetust veelgi.

Kui vähegi võimalik, proovi ravimeid vältida.

Selle asemel võitle unetusega looduslikul moel: tervislike eluviiside ning suure hulga positiivse energiaga!