Sinu ostukorvis ei ole tooteid

Proovi

Puhkus koos lemmikloomaga

Kui plaanid minna puhkusele ja kaalud, kas võtta oma lemmikloom kaasa, mõtle hoolega läbi, kas reis on selleks sobilik. Mõned loomad taluvad reisimist hästi ja neile meeldib reisida koos oma peremehega, teistele aga tekitab reisimine stressi.

Kui plaanid minna puhkusele ja kaalud, kas võtta oma lemmikloom kaasa, mõtle hoolega läbi, kas reis on selleks sobilik. Mõned loomad taluvad reisimist hästi ja neile meeldib reisida koos oma peremehega, teistele aga tekitab reisimine stressi.

Reisiks koos lemmikloomaga tuleb Sul end ette valmistada, kuna vaid nii võid temaga muretult reisida.

 Enne reisile minekut ... 

selgita välja võimalikud takistavad tervishoiupiirangud, millega pead arvestama – eriti kui reisite välismaale.

Tehke oma lemmikloomadele ussitõrjet (usse eemaldavaid medikamente saab osta loomakliinikust) ning kaitske teda väliste parasiitide eest (kirbud, puugid, moskiitod).

Reisile võtke kaasa vaid terveid loomi. Enne kui reisite eksootilistesse kohtadesse, uurige järele, milliseid spetsiifilisi haigusi esineb sihtkohas (näiteks leishmaniosis). Tee ka kindlaks, kas on olemas ennetavat kaitset ning millised on selle haiguse kliinilised sümptomid, et teaksid, mida ette võtta, kui haigus ilmneb pärast kojujõudmist. Samuti on hea teada oma puhkekohale lähima loomakliiniku aadressi.

Turvaline reis

Reisil olles hoolitse oma lemmiklooma turvalisuse eest. Kõige parem on muretseda talle kast (metallist puur või plastikust korv), milles lemmikloom saab ohutult reisida. Kast peab olema piisavalt suur, et loom saaks selles püsti tõusta ja end ümber pöörata. Sinu lemmikloom võib sõita turvaliselt ka tagaistmel, ent seda vaid juhul kui kinnitad ta spetsiaalse turvavööga, mille võid paigaldada autoistme kinniti külge. Nii väldid võimalikke vigastsusi koerale ja kaasreisijatele.

Kui reisid lennukiga, hangi lennukompaniilt infot loomi puudutavate reeglite kohta. Kui Sinu lemmikloom jääb sageli autos haigeks, anna talle hommikul süüa või iiveldusvastaseid tablette.

Kui reis kestab kaua, tee lühikesi peatusi, et loom saaks käia asjal, ning anna talle vett.  Sõida rahulikult ja lase autosse värsket õhku. Kuuma ilmaga sõites (kui temperatuur on kõrgem kui 20 kraadi) ei tohiks looma mingil juhul üksinda autosse jätta, kuna see võib põhjustada tema surma!

Kui reisid välismaale

Euroopa Liidu Lemmiklooma pass võimaldab reisida kõigis Euroopa Liidu liikmesmaades. Koerale peab olema paigaldatud mikrokiip (alates 2011nda aasta juunist kehtib ka selgesti loetav tätoveeritud märk). Enam kui kolme kuu vanused koerad tuleb vaktsineerida marutaudi vastu (esimesest vaktsineerimisest peab olema möödas vähemalt 21 päeva). Euroopa Liidu Lemmiklooma pass tõendab, kellele mingi kiibinumbriga koer kuulub, ning et koer on vaktsineeritud.

Kui soovid võtta koera kaasa kolmandatesse riikidesse, peab Sul olema veterinaarsertifikaat.

Pööra tähelepanu sellele, et mõningatesse riikidesse reisimiseks on ette nähtud kindel ajalimiit – periood, mille jooksul mingid vaktsineerimised ja laboratoorsed testid tuleb teha. Mõningatel juhtudel tuleb protseduuridega alustada juba kuus kuud enne plaanitud reisi, mistõttu tuleb Sul aegsasti infot koguda.

Mõningad marutaudivabad riigid on rakendavad täiendavaid meetmeid, et hoida ära selle haiguse levikut nende maale: nad nõuavad lisatingimuste täitmist, nagu tõestus vaktsineerimise usaldusväärsuse kohta, milleks on marutaudi viiruse antikehatiitrite mõõtmine. See kehtib Suurbritannia, Iirimaa, Malta, Rootsi ja veel mõne Euroopa Liidu riigi kohta.

Lisaks tervist puudutavatele seikadele pööra tähelepanu mõningate Euroopa Liidu riikide kehtestatud „ohtlike liikide“ maale sisenemise keeldude kohta. Üksikasjade teadasaamiseks pöördu pädeva ametiasutuse poole.

Puhkuse ajal

Puhkuse ajal kanna hoolt selle eest, et loom saaks värsket vett ja et tal oleks võimalik minna varjulisse kohta, et hoiduda kõige suurema kuumuse eest. Toida looma tavapärase režiimi järgi ning vaata, et toit oleks värske. Mõned loomaliigid kardavad päikest, seega hoia neid põletava kuumuse eest. Samuti ole ettevaatlik seoses võimalike putukahammustuste- ja nõelamistega.

Kui märkad, et Sinu koeral või kassil esineb ebatavalist paistetust, uuri järgi, kas tegemist on putukahammustusega. Kui märkad ta nahal putuka nõela, tõmba see välja ning jahuta seejärel nõelata saanud ala jääga, et vähendada paistetust. Kui hammustada on saanud pea või nina, võib paistetus levida kaelapiirkonda, mis raskendab hingamist. Kui nii peaks juhtuma, pöördu loomaarsti poole. 

Mida reisile kaasa võtta

·         Loomapass kehtiva vaktsineerimise ja mikrokiibi numbriga,

·         Kaelarihm, millel on kirjas aadress jatelefoninumber (lisaks mikrokiibile), jalutusrihm ning vajadusel suukorv,

·         madrats ja mänguasju,

·         toitu jaanumad vee ja toidu jaoks,

·         kaitse puukide, kirpude ja sääskede vastu, pintsetid puukide eemaldamiseks

·         loomade esmaabikarp (marli, vat, side, jood tinktuuri või salvi kujul, gauze, wadding, bandage, iodine in the form of tincture or ointment, probiootikum, vedelikku taastavaid ravimeid, loomadele mõeldud sütt, iiveldusvastaseid medikamente ja ravimeid, mida loom tavapäraselt tarvitab

·         kotid ekskrementide tarvis,

·         harjad ja kammid,

·         värsket vette reisile.

Kui Sul ei ole võimalik lemmiklooma endaga kaasa võtta...

Kui Sul ei ole võimalik oma lemmiklooma endaga reisile kaasa võtta, on tal parem jääda koju või temale tuttavate inimeste juurde. Kui kellelgi Sinu tuttavatest ei ole võimalik looma eest hoolitseda, võid viia ta lemmiklooma koduhoidu -  mõned ettevõtted pakuvad juba täna loomadele koduhoidu, mis tähendab, et loomaga käiakse mitu korda päevas jalutamas ning antakse värket toitu ja jooki.

Enne lahkumist tutvusta koerale inimest, kes hakkab tema eest hoolitsema. Teine võimalus on viia oma lemmikloom loomahotelli.

Sellistele asutustele on seatud teatud miinimumnõuded, et tagada loomadele normaalsed olmetingimused. Kuna enamasti on need täis, seda eriti suvekuudel, hakka planeerima oma puhkust piisavalt varakult. Mõningad hotellid seavad tingimusi, millistel nad on nous lemmikloomi oma hole alla võtma (loomapass, registreerimine riiklikus koeraregistris).